Máte milenku? Podle nového českého zákoníku o ní musíte říct manželce.

1

Tento příklad přesně ukazuje jak absurdní jsou naše zákony. Na právníka se totiž obrátila žena z Pardubic, která chce před soudem ze svého manžela vymámit, jaké úmysly má do budoucna se svou milenkou! Asi 40letá žena o manželových záletech sice ví, nic víc než občasnou nevěru mu ale nehodlá tolerovat.

Neskutečné zákony

A zdá se, že podle nového občanského zákoníku má na tyto informace skutečně právo! Říkejme jí třeba paní Adéla. Za svého muže je provdaná 12 let a byť se to někomu může zdát podivné, toleruje mu milenku – tedy pokud se vždy po milostných hrátkách vrátí domů k rodině. Jenže další plány a třeba i zaječí úmysly jí manžel odmítl prozradit a tak se obrátila na právníka! „Ta klientka se chce žalobou u soudu domoci toho, že manžel by měl soudem uloženu povinnost informovat ji o svých záletech a jiných budoucích plánech a úmyslech,“ vysvětluje právník Libor Malý.

Tedy zda se náhodou nechce za milenkou odstěhovat a založit s ní rodinu. Podle nového občanského zákoníku má totiž i na tyhle informace právo! „Od 1. ledna je ustanovena povinnost mezi manžely, informovat se o všech úmyslech, které by mohly ovlivnit chod manželství,“ potvrzuje právník Libor Malý.

„Já se domnívám, že míra sdílnosti v mezilidských vztazích není vynutitelná. Jestli o sobě vědí, tak by si to mohli vyříkat všichni tři, nebo alespoň ty dvě ženy spolu. To pak ale většinou dopadne tak, že ten chlap z toho pak vyjde jako pěkný vůl,“ radí psycholog Jan Lašek a právník Malý mu dává za pravdu: „To je věc, která podle mě nemá v zákoníku co dělat a v budoucnu přinese řadu soudních sporů,“ tuší právník. A podle jeho kolegů zcela zbytečných sporů. Když si totiž dva lidé nerozumí, žádný zákon jim nepomůže. A jaký názor na to máte Vy?

loading…


Komentáře

komentářů

redaktor