Jak vyhnat jednoduše krtka ze zahrady? Poradíme Vám.

1

Tohle zná mnoho lidí. A mnoho lidí s tím má problémy. Občas ho potká každý zahrádkář, ale jen málokterý má při pohledu na trávník s desítkami krtinců pozitivní pocity. Krtkova houževnatost je přímo úměrná s jeho vytrvalostí. A zabít ho nesmíte, jen vyhnat.

Jaké jsou osvědčené tipy?

Boj s malým vetřelcům se může protáhnout na několik měsíců, nebo dokonce let. Žádná metoda není stoprocentně spolehlivá, navíc je krtek ze zákona chráněn, takže ho nesmíte zabít ani mu nijak ublížit. Hrozila by vám pokuta a možná i výčitky svědomí. Nezbývá než bojovat, nebo se v soužití s ​​ním snažit najít pozitiva.

Při rozhrabávání krtinců se totiž můžete i utěšovat a to v podstatě po celý rok, protože krtek sezónu nezná a ryje kdykoliv. Výskyt krtka znamená, že půda ve vaší zahradě je v dobré kondici. Právě kvalitní trávník s pravidelnou zálivkou a sekáním je plný života a je tedy vhodným zdrojem potravy pro krtky. Navíc půda vyrytá černým vetřelcem je krásně zkypřená a můžete ji využít na záhony. Pomohou prý nesmrtící pasti nebo nekastrovaných kočka Trávník plný krtinců a podzemní chodby, které se pod tíhou člověka při jeho chůzi propadají, jsou nepříjemnými důsledky přítomnosti krtka. A samozřejmě podryté rostliny umírající kvůli poškozeným kořenům.

Jak tedy na něj?

Možností je několik. Odborníci tvrdí, že nejúčinnější metodou je pořídit si kočku. Pak ale budete muset řešit problém, co s koťaty, protože kastrované kočky údajně hubí méně. Můžete zkusit nastražit pasti, ovšem pouze ty, které zvíře nezabijí. Podaří se vám zvíře chytit, měli byste ho přestěhovat na jiné zelené prostranství mimo okolí domu. Trubkové pasti musí pravidelně kontrolovat, aby se uvnitř chycené zvíře netrápilo.

Poměrně dobrou zkušenost mají odborníci i laici s různými mechanickými plašičkami. (Například v podobě PET lahví na kovové tyči, větrníků a podobně), které ale fungují, jen když fouká vítr. Investovat se dá i do různých elektronických či solárních krtkoplašičov, které odpuzují pomocí vibrací šířících se půdou nebo pomocí zvuku. Takový plašič je však slyšitelný i pro lidi.

Funguje to, nebo ne?

RADA: Vysaďte rostliny, které Krtkovi nevoní, například aksamitníku, česnek či pryšec, vyhne se jim. Krtek je hmyzožravec, takže mu mírně aromatické rostliny příliš nevadí.

Pokud je v půdě dostatek organické hmoty, například žížal, bude spokojený i v přítomnosti výše uvedených rostlin. Krtince běžně nacházíme v záhonech letniček i mezi česnekem. Tyto rostliny spíše vadí hlodavcům, kteří jsou býložravci. Z našich zkušeností platí na krtka snad jen páchnoucí cibule korunky královské. Takto osazeným záhonem se krtci skutečně vyhýbají.

RADA: Použijte čerstvou citrónovou kůru, psí a kočičí srst, tvarůžky, listy ořechů. Zahrádkáři zkoušejí krtka vypudit například i obaly od různých aromatických sýrů, někdo možná i kus nějakého toho Romadur na svačinu oželí.

Většího úspěchu však těmito, hostinami nedosáhnete. Psí a kočičí srst zda lidské vlasy mohou skutečně fungovat, podobně jako například u kun, krtek z těchto pachů vycítí predátora. V případě použití srsti nebudou chtít vracet ani do širšího okolí, protože predátor má obecně větší rajón než krtek.

RADA: Vložte do krtince starou hadr či noviny namočené v benzínu nebo Neftalím. Zahrádkáři tento způsob určitě příliš nevyužívají.

Dá se sice očekávat, že krtkem bude benzín a naftalen vadit, ale pravděpodobně se místu vyhnou a najdou si jinou cestu.

RADA: Vydymte krtka dýmovnice. Ano. Dýmovnice funguje.

Běžně se používá i vykuřování například kouřem z dvoudobých motorů, například motorových pil.

RADA: Nastražte plašičky, například PET láhve na kovové tyči či větrníky. S touto metodou máme velmi dobré zkušenosti.

RADA: Využijte speciální ultrazvukové přístroje. Jsou poměrně drahé a jejich účinnost časem klesá. Krtek si totiž za chvíli zvykne i na měnící se frekvence. Na místo, kde má dostatek potravy, se pak vrátí.

RADA: Zakopejte do země speciální pasti. Jde opět o dražší řešení.

loading…


Komentáře

komentářů

redaktor